TÜRK ANNELER DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ ARALIK 2019 FAALİYET RAPORU

2 Aralık pazartesi günü Tülay Aktaş Gönüllüler Güçbirliği aralık ayı bileşenler toplantısı Balçova Termal Otelde yapılan toplantıya başkanımız katıldı. Bu ayın konuşmacısı İzmir Köy- Kop başkanı Neptun Soyer idi Köy-Kop ‘un kuruluş aşamaları ve şu anki durumu ve çalışma alanları hakkında akıcı görsel sunumla destekliyerek bileşenleri bilgilendirdi.
4 aralık Çarşamba günü Y. Kurulu toplantımızdan hemen sonra 2019 yılın son anneler elele etkinliği için üyelerimizle birlikte derneğimizde toplandık .Konuşmacımız 9 Eylül ünt. Atatürk İlke ve İnkilapları Enistütüsü öğretim görevlisi Türkan Başyiğit ‘idi. Atatürk , Cumhuriyet Kadınları temasıyla Cumhuriyetin öncü kadınlarını tanıyıp, mücadele yolculuklarına tanıklık ettik , gördük ki kadınların başaramıyacağı bir şey yok ,yeterki onlara destek olalım. Mustafa Kemal Atatürk’e bu kazanımların öncüsü olduğu için bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz .Böyle bir dünya liderine sahip olduğumuz içinde gurur duyuyoruz. Doç. Türkan Başyiğit’ e çok teşekkür ediyoruz. Misafirimiz Işık Karakoç rahmetli eşi EMK. ALB. Mikayil Karakoç’un eseri Zübeyde Hanımın yağlıboya portresini derneğimize armağan etti. Çok mutlu olduk , gururlandık. Tabloyu birlikte duvarımıza hep birlikte astık.
Dünya gönüllüler günü etkinliği bu yılda Yaşar Ünt. Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar ve Büyükşehir Belediyesi ve STK lar işbirliği ile İzmirde İylik Var organizasyonunun 4. sü 7 aralık cumartesi günü Gündoğdu meydanında ana tema ormanlarımız ve bıraktığığımız karbon ayak izimizdi. Hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılarak ormansızlaşmaya dikkat çekildi. Etkinliklere Başkanımız, başkanyardımcımız, , y.kurulu üyemiz Meral Ayas, Belgin Üncü . üyemiz Sibel Kocabaş katılmışlardır.
8 aralık Pazar günü Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda İzmirde yanan ormanlarımızın yerine Bornova Şeytan Deresinde başlanarak 35 farklı alanda ağaçlandırma çalışmaları başladı İzmirde doğacak her çocuk için dikilecek fidanın tümümüzün umutlarının yeşereceği bir proje olmazı ve sürdürebilir olması bizleride çok mutlu etti.. Ağaç dikim etkinliğine başkanımız ve Y. Kurulu üyemiz Belgin Üncü katılmışlardır.
10 aralık Salı günü GELECEĞİMİZ İÇİN BİR MEYVA AĞACI DİKTİKTİK projemizin ilk eğitim gününü Buca Süleyman Bilgen İlkokulunda gerçekleştirdik .Projemizin paydaşı olan Ziraat Mühendisleri odası üyesi ziraat mühendisi İlyas Ildızın hazırladığı tohumdan fidana , fidandan ağaç oluşum sürecinin çok güzel görsel ,interaktif sunumu ile yararlı bilgilerle dolu iki oturum gerçekleşti . Sabah 4. Sınıflar , öğleden sonra 3. Sınıflar eğitime katıldılar. Eğitim sonu okulun derneğimize hazırladığı plaketi ve çiçeği aldık . Bizlerde Okul Müdürü ve Eğitimcimiz Ziraat Müh. İlyas Ildız’a teşekkür belgelerimizi sunduk.
13 aralık Cuma günü başkan yardımcımız lise burslu öğrencimiz Yasemin İlhan ile Adnan Saygun Sanat merkezine Yapı Kredi 75. Yıl sergisini ziyaret edip çok sayıdaki eserleri ilgiyle izlediler. SANAT FARKINDALIKTIR.
15 aralık Pazar günü Urla Kuşcular Ova İlkokulu yararına düzenlenen panayıra Kermes grubumuz arı mayaların el elemeği ürünlerinin yer aldığı stantı açarak derneğimizi temsil etmişlerdir.Emeklerine sağlık.
16 aralıkta Ege Kadın Buluşması Platform Koordnatörü Sevtap Şirin ‘in Hayatın Renkleri ebru sergisine katıldık ,serginin gerçek amacı İ gelirinin İzmir’de yanan ormanların yerine yeni oluşturulacak ormanlar için fidan bağışına bağışlanacak olması, buda bizim için çok değerliydi.Emeği olan herkesi kutluyoruz.
17 aralıkta Türk Kadınlar Birliği Bayraklı Şb. Eğitime katkı amaçlı kahvaltı etkinliğine Y.kurulu ve üyelerimizle katıldık.
18 aralıkta Y. Kurulu toplantımız vardı yılın son Y.kurulu toplantısından sonra burslu öğrencilerimizden bir kaçı ile Y.kurulundan arkadaşlarımız ve üyelerimizle Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde Yapı Kredi 75. Yıl Resim Sergisini birlikte gezip eserleri inceleme olanağı bulduk .
19 aralıkta arı mayalar yeni yıl yemeğimiz için uğraşılarını hızlandırdılar . 20 aralıkta T.A. D Güzelbahçe Şb. Yeni yıl yemeğine katıldık.Amaç eğitime katkı , dayanışma olunca sonuçta çok anlamlı oluyor.
24 aralıkta Derneğimizin eğitime katkı amaçlı yeni yıl yemeği için erken saatlerde Tarihi Havagazı Fabrikasında Tüm Yönetim Kurulu ,Arı Mayalar buluştular. Masalar düzenlendi ürünler görünür şekilde sergilenip misafirler karşılandı. 172 misafirimizin ağırlandığı yemeğimizin açılışını Y. Kurulu adına Başkanımız yaptı . 2019 yılının derneğimiz için özetini sunarken 2020 yılı için beklenti ve dileklerimizi iletti. Arı Mayaları sahneye alınarak teşekkürlerimizi ilettik. Yeni üyelerin kart ve rozetleri takılıp tanıtımları yapıldı . Boş yok çekilişi yapıldı. Müzikle devam eden yemeğimiz 16.15 de İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı ile sonlandı. Gönüllerini koyan , kalpleriyle bize destekleyen tüm üye ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz onların memnuniyetleri bizleri onurlandırıyor.
25 aralıkta kitap klübü katılımcı arkadaşlarımızla saat 11 de derneğimizde bir araya geldik . Tartıştığımız bu ayın kitabımız, yazarı YU HUA olan “Yedinci Gün”. Çin ‘dek yaşamın bizim Ülkemizden çok farklı olmadığı , kitaptaki karekterlerin fedakarlık uğruna kendi hayatlarından vazgeçmeleri tümümüzü etkileyen ortak noktalardı.
27 aralıkta Ege Kadın Buluşması Platformu ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi İşbirliği ile Mavibahçe AVM “ LINK- UPS” Projesi kapsamında “Dijital Yetkinlikler ve Yenilikçi Çözümler “eğitimine Başkanımız , Başkan Yardımcımız ve Y. Kurulu üyemiz Atiye Özduman katılmışlardır.
27 aralık Cuma günü 2. Etkinliğimiz Dokuz Eylül SHMYO Radyoterapi Bölümü burslu öğrencilerimizden Berivan Beyazıt ve arkadaşlarının sosyal sorumluluk projelerine Derneğimizde Kitap Desteğinde bulunduk. Arkadaşımız Belgin Üncü daha önce Başkan yardımcımızın öğrencilere ulaştırdığı kitap kolimizi bugün kitapların yerlerine ve sahiplerine ulaşmalarına tanık oldu.Karabağlar semti Emrullah Efendi İlkokulu “AL GÖTÜR OKU GETİR “slogonuyla bağış kitapları öğrencilerinin yararlanması için çaba gösteren okul idarecilerinede teşekkürlerimizi sunuyoruz .
Derneğimiz adına 2019 yılı oldukça verimli geçti. Tüm üyelerimize , burslu öğrencilerimize Dernek proğram ve aktivitelerini yürüten y. Kurulu üyelerimize , kermes grubu arı mayalara , okuma klübüne , ney ve resim grubuna , tüm gezilerimize iştirak eden arkadaşlarımıza her ay ayrı konularda bizleri aydınlatan anneler elele eğitimci ve katılımcılara ve diğer etkinliklerimizde bizlerle birlikte olan , güç veren destekleyen tüm dostlarımıza 2019 yıı katkıları için teşekkür ediyoruz 2020 yılında bu katkılarının katlanarak devam edeceği inancıyla çok teşekkürler.. “BEN DEĞİL BİZ OLMAK GÖNÜLLÜ OLMAK AMAC BU .” MUTLU YILLAR Y. KURULU.